s
1- اولی الامر کیان اند؟
اولی الامر کیان اند ؟ نَّما یُریدُ اللهُ لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ أهلَ البَیتِ وَ یُطَهِّرَ کُم تَطهیراً یا أیُّها الَّذینَ امَنوا أطیعوا اللهَ وَ أطیعوا الرَّسولَ وَ أُولِی الأمرِ مِنکُم إنَّ خُلَفائی وَ أوصیائي وَ حُجَجَ اللهِ
1 2 3 4 5 نسخه قابل چاپ
نوشته شده در تاریخ 13 آذر 1393 توسط گمنام

1

اولی الامر کیان اند؟

شیعی می گوید:

فرمان بری از امامان معصوم در خاندان پیامبر علیهم السلام و به سرپرستی گرفتن ایشان و پذیرش سخنانشان و پیروی از آنها بر همه ی مسلمانان فرض است؛ چراکه خداوند فرموده است: خدای را فرمان برید و رسول و کارگزاران خود را فرمان برید.1

کارگزاران(= اُولوا الأمر) در این جا، پیشوایان معصوم خاندان نبوی اند؛ امامان دوازده گانه علیهم السلام. نخستین آنها حضرت علیّ بن ابی طالب، امیرالمؤمنین علیه السلام است و آخرینشان فرزند امام حسن عسکری، حضرت مهدی، صاحب الزمان عجل الله فرجه الشریف.

آن ها جانشینان رسول الله صل الله علیه و آله و سلم اند که فرمود:

((به راستی، جای نشینان و اوصیای من و حجت های خداوندی بر مردمان، پس از من،12 تن اند؛ نخستینشان برادر من است و واپسینشان فرزندم.))

(مسلمانان) پرسیدند: برادر شما کیست؟ یا رسول الله؟

فرمود: ((علیّ بن ابی طالب.))

گفتند: فرزندتان که؟

فرمود: ((مهدی (=هدایت شده ی خداوندی) که زمین را از عدل و داد پر می کند؛ چنانکه از ظلم و ستم پر شده باشد.))2

بنابراین،

اولاً، امر داران (= اولوا الأمر) یاد شده در آیه کریمه، امامان اند که حضرت پیامبر صل الله علیه و آله و سلم ایشان را به جانشینی پس از خود معرفی فرمود.

فرمان بردن و پذیرفتن ولایت اینان بر هر مسلمان لازم است.

ثانیاً، آنکه اطاعتش واجب است و ولایتش بر مسلمانان درست است و سزاست که برای رسول خدا صل الله علیه و آله  سلم جانشین و قائم مقام باشد، باید صفاتی را داشته باشد که آن حضرت دارد و هیچ یک از مسلمانان دارای آن نیستند. مهم ترین آن ها به دور بودن از گناهان است و پاکی از هر زشتی و آلودگی.

از آنجا که پیغمبر ما که درود خدا بر او و خاندانش باد از همه ی گناهان کوچک و بزرگ به دور بود و پاکیزه از پلیدی و آلودگی، باید که جانشینان حضرتش چونان او باشند.

نیز از آن رو که پیشوایان ما که سلام حق بر ایشان باد خاندان پاک رسول خدایند و آیه ((... إنَّما یُریدُ اللهُ لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ أهلَ البَیتِ وَ یُطَهِّرَکُم تَطهیراً))3 در شأن  ایشان فرود آمد و پیغامبر خدا صل الله علیه و آله و سلم به جانشینی آنان پس از  خود تصریح فرمود، آن ها ویژگی عصمت و پاکی از پلیدی دارند. در نتیجه، شایسته خلافت اند.

ثالثاً، امامان ما نزدیک ترین کسان به رسول خدایند که درود حق بر او و خاندانش باد. پس، از همه ی مردم، آیین وی را بهتر می شناسند و از بیگانگان و نا آشنایان، به سنّت او آگاه تر؛ چه ((خانگی داند که اندر خانه چیست.))4

بنابراین، ایشان در رهبری امُت سزاوار قائم مقامی حضرتش بودند.

سنّی می گوید:

مراد از اُولوا الأمر در آیه ی ((یا أیُّها الَّذینَ اامَنوا، أطیعوا اللهَ، وَ أطیعوا الرَّسولَ وَ أُولِی الأمرِ مِنکُم...))5 فرمان روایان و عالمان اند.6

این سخن شیخ جمیل صدقی زَهاوی بغدادی است.7

                                                                                                                                                              اینک ... شما چه می گویید؟

________________________________________

1-     (...أطیعوا اللهَ، وَ أطیعوا الرَّسولَ وَ اأُولِی الأمرِ مِنکُم...)) نساء(4):59.

2-     إنَّ خُلَفائی وَ أوصیائي وَ حُجَجَ اللهِ عَلَی الخُلقِ بَعدي لَإثنا عَشَرَ؛ أوَّلُهُم أخي وَ ااخِرُهُم وَلَدي.» قیلَ: یا رَسولَ اللهِ! وَ مَن أخوکَ؟ قالَ: ((عَلیُّ بنُ أبي طالِبٍ)) قیلَ: وَ مَن وَلَدُکَ؟ قالَ: ((المَهدیُّ الَّذی یَملَأُها قِسطاً وَ عَدلاً کَما مُلِئَت جَوراً وَ ظُلماً.» فرائد السِّمطین:2/312؛ینابیع المودّة:3/295،با اندک اختلاف.

3-     احزاب(33):33.

4-     و أهل البیت أدریا بما فی البیت.

5-     [نساء(4):59.]

6-      بیشتر فرمان روایان، ستمگر و گناه پیشه و آلوده اند و ناشدنی است که خداوند فرمان راند که از ایشان و از عالم یا امیر نامصون از گناه باید پیروی کرد!

7-     الفجر اصادق (مطبعة الواعظ،مصر،1323):5.

 

 

 

 

 

برچسب ها: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
موضوعات
احکام خمس
غدیر کامل ترین پیام
زندگینامه چهارده معصوم
مهدویت
Imam Hussain
تاریخ اسلام
سخنرانی و روضه مرحوم کافی
LETTER FOR YOU
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
آرشیو مطالب
پیوند ها
وصیت نامه شهدا
امکانات جانبی
آمار وبلاگ
بازديد امروز : 1
افراد آنلاين : 1
بازديد ديروز : 3
بازديد ماه : 11
بازديد سال : 23379
کل بازديدها : 55152
مجموع اعضا : 3
تعداد مطالب : 248
تعداد نظرات : 6