s
13- محبّت اهل بیت پیامبر (ص)
محبّت اهل بیت پیامبر ص شیعیان امامان دوازده گانه اهل بیت علیهم السلام بسم الله الرحمن الرحیم محبّت اهل بیت پیامبر (ص) سنّی می گوید:ما سنّیان پیرو مذاهب چهارگانه، اهل بیت را - که خدای از ایشان خرسند باد - دوست می داریم.شیعی می گوید
1 2 3 4 5 نسخه قابل چاپ
نوشته شده در تاریخ 2 مهر 1393 توسط گمنام

بسم الله الرحمن الرحیم


محبّت اهل بیت پیامبر (ص)


سنّی می گوید:

ما سنّیان پیرو مذاهب چهارگانه، اهل بیت را - که خدای از ایشان خرسند باد - دوست می داریم.
شیعی می گوید:
ما شیعیان پیرو امامت، امامان دوازده گانه خاندان پیامبرمان را خالصانه دوست می داریم و نشان درستی ادعامان این است که از ایشان پیروی می کنیم و از جز ایشان، روی می گردانیم و دوستانشان را دوست و دشمنانشان را دشمن می داریم و از ستمگرانِ به آنان بیزاری می جوییم.
ما در شادی آن ها شادیم و در غمشان اندوهگین. در این راه... به آنچه از دشمنان کین توز خود می بینیم، اهمیت نمی دهیم.
خداوند متعال می فرماید: بگو: اگر خدای را دوست دارید، از من (پیام آور او) پیروی کنید تا او نیز شما را دوست داشته باشد و بیامرزدتان. ( {قُلْ: إن کُنتُم تُحِبّونَ اللهَ فَاتَّبِعوني یُحبِبکُمُ اللهُ وَ یَغفِرْ لَکُم... } آل عمران (٣): ٣١.)
از این آیه در می یابیم که بایسته ی خدا دوستی، به راه فرستاده ی او رفتن است و رسول اکرم (ص) بارها و به تأکید بسیار، از ما خواسته است که پس از او... از خاندانش، اهل بیت [علیهم السلام] پیروی کنیم.
مسلم[نیشابوری] از آن حضرت روایت می کند:
((من دو یادگار گران در میان شما می نهم، نخستین کتاب خدا است که هدایت و روشنی در آن است؛ آن را فراچنگ آرید و به دست گیرید (... آن گاه پس از تأکید و تشویقِ روی آوردن به کتاب خدا، فرمود:) دومی خویشان و فرزندان من اند.
درباره خاندان من، خدا را پاس بدارید ! خدا را پاس بدارید ! خدا را پاس بدارید !)) (ر.ک همین کتاب: ٤١پاورقی ١(بخش ترتیب جانشینان).)
بایسته مهرورزی به خاندان وحی علیهم السلام دوست داشتن پیروانشان و بیزاری از دشمنان و مخالفان و ستمگران به آن ها است. خداوند متعال می فرماید: هیچ گروه باور مند به خدا و روز بازپسین را نمی یابی که با دشمنان خدا دوستی ورزند؛ گرچه پدران یا فرزندان یا برادرانشان باشند. (  {لا تَجِدُ قَوْماً یُؤْمِنُونَ بِاللهِ وَ الْیَوْمِ الْاٰخِرِ یُوادّونَ مَن حادَّ اللهَ وَ رَسولَهُ، وَ لَوْ کانوا اٰباءَهم أوْ أبناءَهم أوْ إخوانَهُم...} مجادله (٥٨): ٢٢.)
این است که ما احکام خود را از ایشان می آموزیم و نیز تفسیر کتاب خداوندی را و سنّت نبوی را؛ چه آن حضرت فرمود:
((از ایشان فرا بگیرید، نه آنکه [بخواهید] به آن ها چیزی بیاموزید... که از شما داناترند.)) (فَتَعَلَّموا مِنْهُمْ؛ وَ لا تُعَلِّموهُمْ، فَإنَّهُمْ، أعْلَمُ مِنْکُمْ. ینابیع المودّة: ٣٩٩/٣.)
پس ادعای مَحبّت ایشان، بدون پیروی و فراگیری دین از آن ها و بیزاری جستن از دشمنان و ستم کاران بر آنها، کاری از پیش نمی برد. به گفته ی شاعر،
تو با دشمن من دوستی پیشه می کنی؛ آن گاه می گویی: من با تو دوست ام... راستی که تو از خرد به دوری!*
*( تَوَدُّ عدوِّي ثمَّ تزعَم: أنَّني/صدیقُکَ !.إنَّ الرأْیَ عنکَ لَعازِبُ)
محمد علی صابونی در تفسیر آیه ی نباید مؤمنان به جای اهل ایمان، کافران را به دوستی بگیرند، ( {لا یَتَّخِذِ الْمُؤمِنونَ الْکافِرِینَ أوْلیاءَ مِن دونِ المُؤْمِنِینَ... } [آل عمران (٣): ٢٨.] ) می گوید:
پذیرفته ی خرد نیست که آدمی خدای را دوست داشته باشد هم دشمن حق را !
ما شیعیان نیز می گوییم: هم چنین از خرد دور است که کسی مهر خاندان نبوی علیهم السلام را ادعا کند و با ستم ورزان و دشمنان ایشان نیز دوست باشد و همه جنایاتی را که دشمنان بر آنها روا داشتند، اجتهاد آنان بخواند!
اینک ... شما چه می گویید؟
........................................
منبع: کتاب شیعی می گوید سنی می گوید شما چه می گویید؟/مؤلّف محمّد رضی رضوی؛  مترجم علی رضوی.


برچسب ها: ,,,
موضوعات
احکام خمس
غدیر کامل ترین پیام
زندگینامه چهارده معصوم
مهدویت
Imam Hussain
تاریخ اسلام
سخنرانی و روضه مرحوم کافی
LETTER FOR YOU
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
آرشیو مطالب
پیوند ها
وصیت نامه شهدا
امکانات جانبی
آمار وبلاگ
بازديد امروز : 1
افراد آنلاين : 1
بازديد ديروز : 3
بازديد ماه : 11
بازديد سال : 23379
کل بازديدها : 55152
مجموع اعضا : 3
تعداد مطالب : 248
تعداد نظرات : 6