s
6- ایمان دختر رسول خدا (ص)!
ایمان دختر رسول خدا ص ابوبکر بن ابی قحافه حضرت زهرا علیها السلام دخت رسول الله صل الله علیه و آله و سلم إنَّما یُرِیدُ
1 2 3 4 5 نسخه قابل چاپ
نوشته شده در تاریخ 2 مهر 1393 توسط گمنام

بسم الله الرحمن الرحیم


ایمان دختر رسول خدا (ص)!


سنّی می گوید:

پیامبر خدا صل الله علیه و آله و سلم فرمود:
((هرکه بی بیعتی بر گردن، بمیرد... به مرگ جاهلیّت مرده است.)) (مَنْ ماتَ وَ لَیْسَ فی عُنُقِهِ بَیْعَةُ ماتَ میتَةَ جاهِلِیَّةٍ. الفجر الصادق في الردّ علی منکري التوسل و الکرامات و الخوارق: ٧.)
شیعی می گوید:
این حدیث گواه نادرستی خلافت ابوبکر بن ابی قحافه، نخستین خلیفه نزد سنّیان است. با باطل شدن خلافت او، خلافت جانشین منصوب وی، عمرِ خطاب نیز باطل خواهد شد و همچنین پس از او.... حال آنکه سنّیان بر درست بودن خلافت آن دو و عثمان بن عفّان اموی - گرچه رسول اکرم صل الله علیه و آله و سلم هیچ یک را تعیین نفرمود - هم داستان اند.
توضیح بطلان خلافت ابوبکر به استناد این حدیث:
شک نیست که حضرت زهرا علیها السلام دخت رسول الله صل الله علیه و آله و سلم به هنگام رحلت، بر خلیفه خشم داشت و پس از آنکه وی عمر بن خطاب را به خانه ی حضرتش روانه کرد تا به زور بیعت بگیرد، بدو فرمود:
((ابوبکر! چه زود بر خانواده ی رسول خدا یورش آوردید!... به خدای سوگند!  با عمر سخن نخواهم گفت تا خداوند را دیدار کنم.))  (یا أبابَکْرٍ ! ما أسْرَعَ ما أغَرْتُمْ عَلیٰ أهْلَ بَیْتِ رَسولِ اللهِ ! وَ اللهِ، لا أُکَلِّمُ عُمَرَ حَتّیٰ ألْقَى اللهَ. شرح نهج البلاغة: ١٩/٢؛ السقیفه و فدكُ: ٧٤.)
همچنین، به شکایت از آن دو، به رسول گرامی صل الله علیه و آله و سلم چنین خطاب کرد:
((پدرم، ای پیامبر خدا ! پس از تو، از زاده ی خطّاب و پور بوقُحافه چه ها کشیدیم...!)) (یا أبَتِ، یا رَسولَ اللهِ ! ماذا لَقینا بَعْدَکَ مِنِ ابْنِ الْخَطّابِ وَ ابْنِ أبي قُحافَةَ ! الإمامة و السیاسة (مصر، ١٣٨٨): ١٣/١؛ تاریخ الطبري: ١٩٨/٣؛ العقد الفرید: ٢٥٧/٢؛ تاریخ أبي الفِداء: ١٦٥/١؛ شرح نهج البلاغة: ١٩/٢.)
نیز به آن دو فرمود:
((خداوند و فرشتگان را گواه می گیرم که شما دو تن مرا به خشم آوردید و خرسندی ام نخواستید. آنگاه که پیامبر را ببینم، از شما هر دو، نزد حضرتش شکْوه خواهم برد.))  (فَإنّي أُشْهِدُ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ أنَّکُما أسْخَطْتُماني وَ ما أرْضَیْتُماني وَ لَئِنْ لَقیتُ النَّبيَّ لَأشْکُوَنَّکُما إلَیْهِ. همان:١٤/١.)
ابن ابی الحدید می گوید:
من بر این باورم که درست آن است که آن حضرت، به هنگام وفات، بر ابوبکر و عمر خشم داشت و وصیّت فرمود که آن دو بر (پیکر) او نماز نگزارند... .(شرح نهج البلاغة: ٢٠/٢.)
اگر آن بانو بوبکر را در خور خلافت می دید، بر وی خشم نمی نمود و بدو و یاورش عمر نمی فرمود:((به خدا سوگند، من از شما دو تن، به رسول الله شکایت خواهم برد.)) و سفارش نمی کرد که بر او نماز نگزارد. اینها همه گواه آن است که آن حضرت خلافت او را نپذیرفته بود. پس هرکه خلافت وی را می پذیرد و این روایت (از طریق) سنّی را درست می داند که: اگر کسی هنگام مرگ، بیعتی (از پیشوایی) به گردن نداشته باشد. چونان جاهلیّت مرده است، باید بگوید که حضرت فاطمه سلام الله علیها به مرگ جاهلی از دنیا رفته است !! حال آنکه هیچ مسلمانی چنین نمی گوید؛ چه این ادّعا بی گمان... کفر است.
خداوند متعال فرموده است: آن ها که ایمان آوردند و فرزندانشان باورمندانه بدانان پیوستند، این فرزند ها را به ایشان خواهیم پیوست. ( {وَ الَّذینَ اٰمَنوا وَ اتَّبَعَتهُم ذُرّیَّتُهُم بِإیمانٍ ألْحَقنا بِهِم ذُرّیَّتَهُم...} طور (٥٢): ٢١.)
تردیدی نیست که حضرت زهرا سلام الله علیها دخت پیغمبر صل الله علیه و آله و سلم پیشاپیش اینان است و خداوند او را به پدر بزرگوارش رسانده است که رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم بدو فرمود:
((تو در خاندان من، پیش از همه، به من می رسی.)) (إنَّکِ أوَّلُ أهْلِ بَیْتِی لُحوقاً بی. مسند احمد: ٢٨٢/٦.)
دیگر آنکه آن بانو از اهل بیت به شمار است که آیه تطهیر در شأن ایشان فرود آمد: خداوند اراده کرده است که پلیدی را از شما خاندان دور کند و نیک پاکیزه تان سازد. ( {... إنَّما یُرِیدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أهلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً} احزاب (٣٣): ٣٣.)
و هم بی شک از دسته که مهرورزی با ایشان بر مسلمانان واجب آمد که فرمود: بگو: من بر این (رنج نبوّت و هدایت)، از شما پاداشی نمی خواهم، جز آنکه با خویشان (من) مهر بورزید. ( {... قُل لا أسألُکُم عَلَیْهِ أجراً إلّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُربیٰ...} شوریٰ (٤٢): ٢٣.)
و هم درباره اوست که رسول الله صل الله علیه و آله و سلم فرمود:
((فاطمه بخشی از خود من است؛ هر آنچه او را بیازارد، مرا آزرده است.))  (إنَّما فاطِمَةُ بَضْعَةٌ مِنّي؛ یُؤْذیني ما اٰذاها. صحیح مسلم: ٣٣٩/٢؛ مسند احمد: ٥/٤؛ صحیح مسلم: ١٤١/٧؛ سنن ترمذی: ٣٦٠/٥: المستدرك: ١٥٩/٣؛ فتح الباري: ٢٨٧/٩؛ السنن الکبری: ١٤٧/٥؛ خصائص أمیرالمؤمنین: ١٢١؛ المعجم الکبیر: ٤٠٥/٢٢؛ کنز العمال: ١٠٧/١٢.)
خدای تعالی نیز فرموده است: آنان که خداوند و رسولش را آزار می دهند، در دنیا و آخرت، خدا آن ها را از رحمت خود دور می دارد و کیفری خوارکننده برایشان فراهم کرده است. آنان که مردان و زنان با ایمان را - بی آنکه کار (بد)ی کرده باشند - می آزارند، بار تهمت و گناه بزرگی (بر دوش) برداشته اند ! (إنَّ الَّذینَ یُؤْذونَ اللهَ وَ رَسولَهُ لَعَنَهُمُ اللهُ فِي الدُّنیا وَ الْاٰخِرَةِ، وَ أعَدَّ لَهُم عَذاباً مُهیناً. وَ الَّذینَ یُؤْذونَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ بَغَیْرِ مَا اکْتَسَبوا فَقَدِ احْتَمَلوا بُهتاناً وَ إثماً مُبیناً.} احزاب (٣٣): ٥٨و ٥٧)
اینک ... شما چه می گویید؟
........................................
منبع: کتاب شیعی می گوید سنی می گوید شما چه می گویید؟/مؤلّف محمّد رضی رضوی؛  مترجم علی رضوی.

برچسب ها: ,,,,
موضوعات
احکام خمس
غدیر کامل ترین پیام
زندگینامه چهارده معصوم
مهدویت
Imam Hussain
تاریخ اسلام
سخنرانی و روضه مرحوم کافی
LETTER FOR YOU
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
آرشیو مطالب
پیوند ها
وصیت نامه شهدا
امکانات جانبی
آمار وبلاگ
بازديد امروز : 1
افراد آنلاين : 1
بازديد ديروز : 3
بازديد ماه : 11
بازديد سال : 23379
کل بازديدها : 55152
مجموع اعضا : 3
تعداد مطالب : 248
تعداد نظرات : 6