s
9- مقام جانشین رسول الله(ص)
مقام جانشین رسول اللهص بوبکر صدّیق کعبه ی مقدس بانوی بانوان هستی بسم الله الرحمن الرحیم مقام جانشین رسول الله(ص)سنّی می گوید:درست آن است که برترین خلق خدا، پس از انبیا، بوبکر صدّیق است!  این سخن عبدالرحمان صفوری است در ک
1 2 3 4 5 نسخه قابل چاپ
نوشته شده در تاریخ 2 مهر 1393 توسط گمنام

بسم الله الرحمن الرحیم


مقام جانشین رسول الله(ص)


سنّی می گوید:
درست آن است که برترین خلق خدا، پس از انبیا، بوبکر صدّیق است!  
این سخن عبدالرحمان صفوری است در کتابش: مختصر المحاسنِ المجتمعةِ في فضائل الخلفاء الأربعة.
شیعی می گوید:
درست آن است که برترین خلق خداوند، پس از سرور فرستادگان و پیامبران صل الله علیه و آله و سلم، امام علیّ بن ابی طالب، امیرمؤمنان علیه السلام پسر عمّ رسول و همسر دخت پاکیزه اش زهرای بتول، بانوی بانوان جهان و پدر دو نواده ی پیامبر خدای، دو سالار جوان بهشتی، امام حسن و امام حسین علیهما السلام.
این برتری از آن رو است که همه ی فضیلت های انسانی و کمالات بشری، همانند علم و زهد و پرهیز و پارسایی و شجاعت و بخشندگی و دهش و دادگری و دیگر صفات بلندی.... ، در اوست و هیچ کدام از این ها در ابوبکر نیست. هرکه این کتاب را بررسی کند، به این نتیجه می رسد.
از این گذشته،
*آن حضرت از ((اهل بیت)) است؛ همانا که آیه تطهیر درباره اشان فرود آمد: خداوند اراده کرده است که پلیدی را از شما خانواده دور بدارد و پاک و پاکیزه تان سازد. ( {... إنَّما یُرِیدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً.} احزاب (٣٣): ٣٣.)
*نیز از آن گروه است که خداوند دوستی ورزیدن با ایشان را بر مسلمانان واجب فرموده است: بگو: من بر این (رسالت)، از شما مزدی نمی خواهم؛ جز مهرورزی با خویشان (و نزدیکانم). ( {... قُل: لا أسألُکُم عَلَیْهِ أجراً إلّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُربیٰ...} شوریٰ (٤٢): ٢٣.)
نیز آنکه رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم بدو و همسر و دو فرزندش، حسنین علیهما السلام، با مسیحیان سرزمین نَجران مباهله کرد و [خداوند متعال به پیامبرش] فرمود: به هرکه - پس از این آگاهی به تو رسیده است - با تو احتجاج کند، بگو: بیایید ما و شما، فرزندان و زنان و جان های خویش را بخوانیم و آنگاه، به درگاه خدا زاری کنیم و دور باد حق را بر دروغگویان بخواهیم. ( {فَمَن حاجَّکَ فیهِ مِن بَعدِ ما جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ: تَعالَوا نَدعُ أبناءَنا وَ أبناءَکُم وَ نِساءَنا و نِساءَکُم وَ أنفُسَنا وَ أنفُسَکُم، ثُمَّ نَبْتَهِل فَنَجعَل لَعنَةَ اللهِ عَلَی الْکاذِبینَ.} آل عمران (٣): ٦١.)
می بینیم که خداوند او را هم سنگ جان فرستاده ی خویش، برترینِ همه آفریدگانِ خوانده است و این امتیاز بر همه خلایق او را بس است.
*همچنین، آن حضرت در دل کعبه ی مقدس، در خانه ی محترم حق، قبله گاه مسلمانان زاده شد و پیش از او و پس از وی، هیچ کس در آنجا زاده نشده است.
*نیز از خردسالی تا گذراندن سنّ تکلیف، در سرای وحی و نبوّت بالید و آداب بزرگی از رسول حق آموخت و خوی بلند و سترگ حضرتش را فرا گرفت و لحظه ای از زندگانی، هرگز بتی نپرستید و در برابر تندیسی سجده نکرد. این است که به هنگام یادکرد نامش، کَرَّمَ اللهُ وَجْهَه می گویند؛ یعنی خداوند رویش را گرامی تر از آن داشت که پیش روی بتی سجده آرد.
در برابر اینها، بوبکر در خانه ای زاده شد که همه در آن، بت می پرستیدند. او در دست بت پرستان رشد کرد و در دامان فرزندان شرک و جاهلیت بالید تا به جوانی و بزرگ سالی رسید.
*رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم دخت خویش، بانوی بانوان هستی، فاطمه زهرا سلام الله علیها را به همسری آن حضرت در آورد که پیش تر خواستگاری بوبکر را رد کرده و آن را نپذیرفته بود. (الصواعق المحرقة: ٩٧، به نقل از ابوداود سجستانی، یکی از ٦پدیدآرنده ی صحاح ستّه عامّه؛ الأُصول من أحادیث الرسول: ٤٧٤/٩؛ شرح نهج البلاغة: ٢٦١/٣؛ محاضرات الأُدباء: ٢١٢/٢؛ أُسد الغابة: ٣٨٦/١.)
*پیغمبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم یک بار در مکّه و بار دیگر در مدینه، میان یاران خود [دو به دو] پیمان برادری منعقد فرمود و در هر بار [با اختصاص آن امام به خود] به حضرتش فرمود:
((تو در دنیا و آخرت، برادر منی.)) (أنْتَ أخي فِي الدُّنیا وَ الْاٰخِرَةِ. المستدرک علی الصحیحیْن: ١٤/٣؛ تلخیص المستدرک: ١٤/٣؛ کنزالعمال: ١٤٤/١٣؛ تاریخ مدینة دمشق: ١١٩/١٠؛ مجمع الزوائد: ١١٢/٩؛ مسند الشامییِّن: ٣١٥/٤؛ المعجم الکبیر: ١٢٧/٨.)
ما شیعیان با این امتیازات و ویژگی های امیرمؤمنان علیه السلام نسبت به دیگر مسلمانان است که آن حضرت را پس از پسر عمّش، رسول الله صل الله علیه و آله و سلم... بی تردید، برترینِ مردمان می شناسیم.
اینک ... شما چه می گویید؟
........................................
منبع: کتاب شیعی می گوید سنی می گوید شما چه می گویید؟/مؤلّف محمّد رضی رضوی؛  مترجم علی رضوی.

برچسب ها: ,,,
موضوعات
احکام خمس
غدیر کامل ترین پیام
زندگینامه چهارده معصوم
مهدویت
Imam Hussain
تاریخ اسلام
سخنرانی و روضه مرحوم کافی
LETTER FOR YOU
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
آرشیو مطالب
پیوند ها
وصیت نامه شهدا
امکانات جانبی
آمار وبلاگ
بازديد امروز : 1
افراد آنلاين : 1
بازديد ديروز : 3
بازديد ماه : 11
بازديد سال : 23379
کل بازديدها : 55152
مجموع اعضا : 3
تعداد مطالب : 248
تعداد نظرات : 6