آسمانی ها - 1393/2
<-Description->
1 2 3 4 5 نسخه قابل چاپ
نوشته شده در تاریخ 10 اردیبهشت 1393 توسط گمنام

بسم الله الرحمن الرحیم

علم غیب پیامبر (ص)

ابان بن ابی عیاش از سلیم بن قیس از سلمان و ابوذر و مقداد چنین نقل کرده است : عدّه ای از منافقین جمع شدند و گفتند : (( محمّد برای ما از بهشت و نعمتهایی که خداوند در آن برای اولیاء و اهل اطاعتش قرار داده خبر می دهد، و نیز از آتش و گرفتاریها و خواری هایی که خداوند در آن برای دشمنان و اهل معصیتش قرار داده خبر می دهد، ای کاش درباره پدران و مادرانمان و جایمان در بهشت یا جهنم خبر می داد تا می دانستیم بر چه پایه ای درباره دنیا و آخرت عمل کنیم))!

این خبر به پیامبر (ص) رسید. آن حضرت به بلال دستور دادند تا ندا کند مردم برای نماز جماعت جمع شوند ( جمله (( فنادی بالصلاة جامعة)) به این صورت ترجمه شده است. این ندا را وقتی خبر مهمی بود و از مردم می خواستند تا همه حاضر شوند اعلام می کردند). مردم جمع شدند به طوریکه مسجد پر شد و بر اهلش تنگ شد. حضرت غضبناک و در حالیکه دست مبارک را تا آرنج و پایش را تا زانو برهنه کرده بود بیرون آمد و از منبر بالا رفت. سپس حمد و ثنای الهی بجا آورد و فرمود :

ای مردم، من بشری همچون شما هستم که پروردگارم به من وحی کرده است، و مرا به رسالت خود اختصاص داده و برای نبوّتش انتخاب کرده و بر همه فرزندان آدم فضیلت داده و مرا بر آنچه از غیبش خواسته مطلع نموده است. پس هر سؤالی برایتان مطرح است از من بپرسید. قسم به آنکه جانم به دست اوست، هیچ کس از شما درباره پدر و مادرش، و از جایش در بهشت و جهنم سؤال نمی کند. مگر آنکه به او خبر می دهم.

این جبرئیل است که در سمت راست من قرار دارد و از طرف پروردگارم به من خبر می دهد. پس از من بپرسید.

سؤال مردم از پیامبر (ص) درباره نَسَبشان و بهشت و جهنم

مرد مؤمنی که خدا و رسولش را دوست داشت برخاست و عرض کرد : ای پیامبر خدا، من کیستم؟ فرمود : تو عبدالله بن جعفر هستی، و او را به پدرش که نسبتش به او خوانده می شد نسبت داد. او هم با چشم روشن نشست.

سپس منافق مریض القلبی که خدا و رسولش را مبغوض می داشت برخاست و گفت : یا رسول الله، من کیستم؟ فرمود : تو فلانی پسر فلانی چوپانی در طایفه بنی عصمة هستی و آن طایفه بدترین طایفه در ثقیف هستند که معصیت خدا را کردند و خدا آنان را خوار کرد.

آن مرد نشست در حالیکه خداوند او را خوار کرده و نزد همگان مفتضح نموده بود، و قبل از آن مردم شکی نداشتند که او بزرگی از شجاعان قریش و از رؤسای آنان است!

سپس منافق مریض القلب دیگری برخاست و گفت : یا رسوالله، آیا من در بهشت خواهم بود یا در جهنم؟ حضرت فرمود : علی رغم گمانت در آتش! او نشست در حالیکه خدا او را خوار کرده بود و نزد همگان آبرویش رفته بود.

عذر خواهی عُمَر از پیامبر (ص)

عمر بن خطاب برخاست و گفت : خداوند را به پروردگاری، و به اسلام به عنوان دین و به شما یا رسول الله به پیامبری راضی شده ایم، و از غضب خدا و رسولش به خدا پناه می بریم. یا رسول الله، ما را عفو کن خدا تو را عفو کند، و بر ما بپوشان خدا ترا بپوشاند. حضرت فرمود : غیر از این سؤال کن، تو چیز دیگری طلب می کردی ای عمر! عمر گفت : یا رسول الله، عفو از امّتت را می خواهم!

نسب و خلقت پیامیر (ص) و امیرالمؤمنین (ع)

امیرالمؤمنین (ع) برخاست و عرض کرد : یا رسول الله نسب مرا بیان کن که من کیستم تا مردم نزدیکی مرا با تو بدانند.

فرمود : ای علی، من و تو از دو ستون نور که از زیر عرش معلّق بودند خلق شدیم. آن دو نور مشغول تقدیس خداوند بودند دو هزار سال قبل از آنکه خداوند مخلوقات را خلق کند.

سپس خداوند از آن دو ستون نور دو نطفه سفید در هم پیچیده خلق کرد. بعد آن دو نطفه را از صلبهای بزرگوار به رحمهای پاکیزه و پاک منتقل کرد. سپس نصف آن را در صلب عبدالله و نصف دیگر را در صلب ابوطالب قرار داد. پس جزئی منم و جزئی تو هستی. و این قول خداوند عزوجل است که می فرماید : (( وَ هُوَ الَّذِی خَلَقَ مِنَ الْمَاءِ بَشَرَاً فَجَعَلَهُ نَسَباً وَ صِهْراً وَ کَانَ رَبُّکَ قَدِیراً)) ، یعنی :  (( اوست که از آب بشری خلق کرد و آن را به صورت خویشاوندی و دامادی قرار داد، و پروردگار تو قادر بود)).

علی واسطه بین خدا و مردم

ای علی، تو از من و من از تو ام. گوشت تو با گوشت من و خون تو با خون من مخلوط شده است. تو سبب بین خدا و خلق او بعد از من هستی. هرکس ولایت تو را انکار کند رابطه ای که بین او و خداوند است قطع می شود و به درجات پایین جهنم می رود.

ای علی، شناخته نشد خداوند جز با من و سپس به وسیله تو. هرکس ولایت تو را انکار کند ربوبیّت پروردگار را انکار کرده است.

حساب قیامت به دست علی (ع)

ای علی، تو علامت بزرگ خداوند در زمین بعد از من، و رکن بزرگ در قیامت هستی. هرکس در سایه تو پناه بگیرد رستگار خواهد بود، چرا که حساب خلایق به تو سپرده شده و بازگشتشان نزد توست. میزان میزانِ تو، صراط صراطِ تو، موقف قیامت موقفِ تو و حساب حسابِ تو است.

هرکس تکیه گاهش تو باشی نجات می یابد و هرکس با تو مخالفت کند سقوط می کند و هلاک می شود. خدایا شاهد باش. خدایا شاهد باش.

سپس حضرت از منبر پایین آمدند. درود خدا بر او و خاندانش باد.

____________________________

روایت از کتاب سلیم :

بحار : ج 22ص 147ح 141

..................................................

منبع : کتاب اسرار آل محمّد علیهم السلام ( کتاب سلیم بن قیس هلالی ) - تألیف ابوصادق سلیم بن قیس هلالی عامری کوفی ؛ ترجمه اسماعیل انصاری زنجانی خوئینی .

برچسب ها:
موضوعات
احکام خمس
زندگینامه چهارده معصوم
مهدویت
Imam Hussain
تاریخ اسلام
سخنرانی و روضه مرحوم کافی
LETTER FOR YOU
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
آرشیو مطالب
پیوند ها
وصیت نامه شهدا
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
آمار وبلاگ
بازديد امروز : 1166
افراد آنلاين : 1
بازديد ديروز : 158
بازديد ماه : 1416
بازديد سال : 1416
کل بازديدها : 56971
مجموع اعضا : 3
تعداد مطالب : 211
تعداد نظرات : 6